Sheqerinska: Ushtria do të sigurojë institucionet vitale shtetërore

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Sehqerinsa në një konfrencë për shtyp informoi se nga mbrëmë edhe zyrtarisht ushtria do të kuqet në ndihmë të institucioneve për ballafaqim me coronavirusin.

Ministrja informoj se në përputhje me këtë vendim është formuar Shtab operativ në mes ushtrisë dhe policisë.

“Në periudhën e ardhshme kemi vendosur fokusin në tre detyra kryesore. Detyra e parë është marrja nën kontroll të vendkalimeve kufitare nga ushtria. Detyra e dytë është angazhimi i përbashkët me ekipet mobilizuese ushtri-polici ku do të kontrollojnë hyrjet dhe daljet e vendbanimeve. Detyra e tretë është sigurimi i institucioneve vitale shtetërore nga ushtria, që deri më tani janë siguruar nga policia, siç janë Kuvendi, Qeveria dhe burgjet”, theksoi Sheqerinska.

Vendimi për të angazhuar ushtrinë nuk ishte e lehtë por ishte e justifikuar.

Sheqerinska shtoi se mediat janë të përjashtuar nga ora policore./Telegrafi/

Related posts

Ekskluzive:Bujar Osmani jep lajmin e shumepritur neser marim daten per BE

admin

26 raste të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, një pacient ka humbur jetën

admin

Maqedonia ofron fluturime falas për shtetasit që duan të kthehen

admin

Nga e mërkura zgjatet ora policore, fillon në ora 16:00 deri në 05:00 të mëngjesit

admin

Virusi korona, Dimitrov: 2300 shtetas kanë mbetur jashtë kufijve

admin

Persona në uniformë policore: “Nëse iu shohë pas orës 9, shkop dhe 10 vjet robëri”

admin