Propaganda Ruse kundër Evropës ne kohën e virusit Corona

Transmetuesi rus i lajmeve “Sputnik” pohon, se virusi Corona është zbuluar në Letoni, sepse “atje ka shumë biologë dhe farmacistë të talentuar”. Burimet tjera të afërta me Kremlinin thonë, se virusi është krijuar në laboratorin britanik ushtarak “Porton Down”, afër Salisbury.

Vëzhguesit e Komisionit Evropian të BE kanë analizuar 80 raste të prezantuara në mediat ruse, në platformat apo autorët e afërt me Kremlinin. Por a mund të flitet për një fushatë të organizuar dhe luftë speciale të propagandës kundër Perëndimit?

Mesazhet e pasakta

Përgënjeshtrimet dhe interpretimet

Zëdhënësi i Kremlinit, Dimitry Peskov ka përgënjeshtruar këto pohime, të publikuara fillimisht në “Financial Times”. “Këto janë akuza të pabaza dhe një obsesion me Rusinë”, tha ai duke shtuar: “Kritikat janë absurde dhe pa dëshmi konkrete”.

Përgënjeshtrimi është mbështetur menjëherë nga “Russia Today”. Nebojsa Malic, i cili prezantohet si gazetar serbo-rus, shkruan: “Kur nuk mund të bësh asgjë tjetër, atëherë fajëson Rusinë. Po shihet qartë se qëllimi është të hiqet vëmendja nga pandemia me virusin Corona dhe të fajësohet Rusia”.

A qëndron Kremlini pas propagandës?

A po e shfrytëzon vërtet Kremlini virusin Corona për të nxitur opinionin kundër Evropës? Eksperti britanik për Fake-News, Ben Nimmo, i cili vëzhgon rregullisht mediat ruse, pohon se është pak e mundur që “Putini të kapë telefonin dhe të kërkojë një gjë të tillë”. Nuk është fare e nevojshme, që të organizohet një fushatë e orkestruar nga një vend. “E gjitha tingëllon më shumë si një atmosferë e toneve antiperëndimore e më pak si një fushatë e lidhur drejtpërdrejt me Kremlinin”.

Në rastin e goditjes me raketë të avionit Malaysia Airline MH17 apo aneksionit të Krimesë, gjërat janë zhvilluar më ndryshe. Në të dy rastet, në të gjitha mediat, janë publikuar tekste me fjalë të njëjta, që do të thotë se urdhëri ka ardhur prej aparati qeveritar. Tek Corona kjo nuk është e domosdoshme, thotë Nimmo, sepse redaksitë si Russia Today apo Sputnik e dinë se Perëndimi duhet të prezantohet sa më keq.

Europarlamentari nga partia ekologjiste dhe eksperti i Rusisë, Sergey Lagodinsky thotë se raportimet në mediat ruse për virusin Corona janë “një dëshmi më shumë e raporteve mes vendeve tona”. Tenori është që Rusia vet ka pak raste, ndërsa BE është goditur shumë rëndë. Në këtë mënyrë përpiqen të përhapin panik.

Politika e jashtme

Agnieszka Legucka nga ThinkTank “Carnegie Europe” thotë, se mediat ruse kanë resurse dhe fuqi të mëdha transmetimi. “Prej vitit 2020 ato janë duke përhapur lajme të rreme për virusin Corona me qëllim që të krijohet mosbesim tek institucionet e shtetit dhe istitucionet e shëndetit në Evropë.” Ajo i quan këto media ruse si burime të Fake News, siç është edhe “Internet Research Agency”, e pronarit Yevgeny Prigozhin, një mbështetës i fuqishëm i Putinit.

Legucka pohon: “Me metoda dhe kanale të ndryshme, pala ruse po përpiqet të përhapë informacione të rreme, me të cilat kontestohet politika dhe institucionet evropiane. Shikuar nga strategjia ruse e politikës së jashtme, mund të konstatohet se kjo propagandë ruse nuk do të ndalet”

Related posts

Virusi pastron ajrin e Kinës

admin

Sllovenia hap kufijtë midis komunave

admin

Studimi: Distancimi social i nevojshëm deri në vitin 2022!

admin

Avioni më i madh i ngarkesave në botë dërgon furnizime mjekësore në Poloni

admin

Erdogan: ‘Me lejen e Allahut do ta kapërcejmë këtë çështjen e Koronavirusit, Turqia pezullon të gjitha fluturimet!

admin

Arrihet armëpushim në Jemen për shkak të Covid-19

admin