Nisin testimet e vaksinës për Covid-19 në bazën sekrete të qeverisë britanike

Britania është ngritur në këmbë për të përballuar pasojat e koronavirusit dhe autoritetet në këte vend vijojnë pa reshtur përpjekjet për gjetjen e një vaksine që do ndalojë përhapjen e mëtejshme të këtij virusi.

Sipas mediave britanike, tashmë Universiteti i Osfordit ka përgatitur një vaksinë e cila do të nisë të eksperimentohet tek njerëzit dhe kafshët duke filluar nga java që vjen në bazën sekrete shkencore të qeverisë në Porton Down.

Sipas The Times, Faza II e testimeve do të nisë përpara se të dalin rezultatet e eksperimenteve te kafshët, për shkak se kriza nga virusi po përshkallëzohet ndjeshëm.

Megjithatë ekspertë paralajmërojnë se vaksina për Covid-19 nuk do të jetë gati për një kohë shumë të shkurtër. Sipas profesorit Shattock, nga Kolegji Imperial në Londër, në rastin më të mirë vaksina do të dalë në fillim të vitit që vjen.

Related posts

Të dhënat nga Kina, shumica e njerëzve me koronavirus kanë vetëm simptoma të buta, pastaj shërohen

admin

Gjermani, për dy muaj priten rezultatet e para nga ekzaminimi i vaksinës kundër koronavirusit

admin

Njoftim i rëndësishëm për kosovarët e mbetur në Turqi

admin

Trump: Vendi do të hapet me apo pa vaksinë

admin

Zvicër, papunësia do të rritet edhe vitin e ardhshëm

admin

Ditë zie në Kinë për viktimat e koronavirusit

admin