Kryetari i bashkisë Bergamo: Spitalet janë plot, njerëzit po vdesin në shtëpi

“Spitalet janë të mbushur plot, njerëzit po vdesin në shtëpi”. Kështu ka deklaruar kryetari i Bashkisë së Bergamos, Giorgio Gori gjatë një bisede telefonike me homologun e tij të Barit.

“Ne nuk jemi në gjendje t’i sjellim të gjithë në spital, prandaj ndodh që shumë njerëz vdesin në shtëpi”, u shpreh Gori.

“Unë bëra një hulumtim – thotë kryetari i Bergamos – duke krahasuar të dhënat e komunës time me ato të 12 të tjerëve dhe të dhënat e regjistrit për të vdekurit është katër me një”

Më tej ai jep edhe një shifër për të infektuarit, por sqaron se kjo shifër nuk është e saktë.

“Thuhet se në provincën e Bergamos janë 6216 të infektuar, por janë vetëm të sëmurët në kushte serioze që vijnë në spital, ndërsa të tjerët nuk llogariten në statistika” , ka deklaruar Gori, raporton Tgcom.

Related posts

Rritet numri i viktimave në Itali, shërohen mbi 8 mijë persona brenda 24 orëve

admin

Sllovenia ul pagat e deputetëve dhe ministrave, punëtorëve iu paguhet edhe marsi

admin

SHBA-ja e shqetësuar nga kërcënimi i sulmeve kibernetike kundër sektorit të shëndetësisë në Çeki

admin

Danimarka vazhdon daljen nga izolimi

admin

Spanjë, 288 të vdekur nga COVID-19, bilanci më i ulët që prej 20 marsit

admin

“Financial Times”: Britania nuk do të vendos kontrolle të plota kufitare me BE-në

admin