Filiçe: Po shqyrtohet përdorimi i hidroklorikinës me azitromicinë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe njoftoi se organet kompetente në vendin tonë po shqyrtojnë përdorimin e kombinimit të plakenilit ose hidroklorikinës me azitromicinën si terapi kundër virusit korona.

“Ata janë të dhëna të fundit në lidhje me kombinimin e atyre dy ilaçeve kundër malarias dhe një antibiotiku. Ata tani te ne janë në fazë të përgatitjes së protokollit nga Fakulteti i farmacisë, nesër Komisioni për Sëmundje Ngjitëse do të shqyrton protokollin do të prezentohen studimet klinike dhe do të merret vendim. Ne e kemi antibiotikun. Formën e ilaçeve kundër malarias nuk e kemi. Kemi komunikuar për ta siguruar”-pohoi Filipçe.

Hidroklorikin përdoret për  të trajtuar  malarian, ndërsa azitromicina është  antibiotik që përdorur për të trajtuar shumë lloje të ndryshme të infeksioneve, të tilla si infeksione të frymëmarrjes, infeksione të lëkurës, infeksione në vesh, infeksione në sy dhe sëmundje seksualisht të transmetueshme./Alsat

Related posts

Kriza ekonomike, qeveria pritet të huazon 570 milion euro

admin

Armata prej sot në patrullime të përbashkëta me MPB-në

admin

Edhe 29 raste të reja me koronavirus në Maqedoni, numri i përgjithshëm 114

admin

Filipçe: Piku i virusit korona në vend pritet në fund të muajit prill

admin

13 prilli, ditë jopune për qytetarët e besimit katolik

admin

Me ne fund Kasami pranon te arriturat e BDI-se

admin