Britani,​18-vjeçari vdes nga koronavirusi

Një 18-vjeçar ka vdekur nga koronavirusi duke shënuar fatalitetin më të ri në Britaninë e Madhe, duke shtuar kështu bilancin e viktimave në 281, ndërkohë që janë regjistruar edhe 665 raste të reja me këtë sëmundje të rrezikshme.

Kryeministri britanik Boris Johnson ka kërcënuar të mbyllë parqet nëse njerëzit nuk e mbajnë distancën e tyre sociale, transmeton KosovaPress.

Ai u kërkoi familjeve të qëndrojnë larg dhe në vend të kësaj festojnë Ditën e Nënës përmes Skype dhe komunikimeve të tjera të largëta.

Në një mesazh të ashpër për publikun nga Downing Street këtë pasdite, Johnson tha se edhe pse ai kupton përfitimet e shëndetit fizik dhe mendor të hapësirave të hapura, ai do të ndërmarrë hapa drastikë për të mbrojtur shëndetin.

“‘Duhet të mendojmë për llojet e masave që kemi parë në vendet e tjera që janë detyruar të sjellin kufizime në të gjitha lëvizjet e njerëzve. Unë nuk dua ta bëj këtë sepse jam përpjekur të shpjegoj përfitimet e shëndetit publik,” tha ai.

Vërejtjet janë një ngritje e presionit nga Downing Street, por ka të ngjarë të rezultojë në rritje të kërkesave për veprimin që do të zhvillohet menjëherë në përputhje me shtetet e tjera – me disa që thonë se duhet të ishte bërë tashmë.

Related posts

OBSH: Pandemia e koronavirusit po merr hov në Afrikë

admin

Franca prezanton “testin e internetit” për coronavirus

admin

​Titaniku, sekreti 100 vjeçar me të mbyturit

admin

TRUMP jasht kontrollit:Mjekët marrin më shumë para nëse dikush vdes nga Covid-19

admin

SHBA, mbi 2,5 milionë raste me COVID-19

admin

Kroaci, koalicioni qeverisës diskuton për shpërndarjen e parlamentit

admin