Virusi pastron ajrin e Kinës

Reduktohet me 30 % niveli i ndotjes në Kinë. Një nga efektet anësore të koronavirusit, ndoshta e vetmja pozitive, është pikërisht ulja e nivelit të dioksidit të azotit në ajër, që janë matur nga sateliti Sentinel 5P të programit të Komisionit Evropian dhe Agjencisë Hapësinore Evropiane Copernicus.

Rënia drastike e nivelit të grimcave të dëmshme në ajër, është pikërisht rrjedhojë direkte e bllokimit total të vendosur pas shpërthimit të epidemisë në Kinë, ku u mbyllën industritë dhe u bllokua lëvizja e automjeteve.

Shërbimi i monitorimit të atmosferës CAMS ka vëzhguar që në muajin Shkurt niveli i pluhurave të imëta është ulur ndjeshëm, pikërisht 30% në krahasim me tre vjet më parë në pjesën më të madhe të Kinës, jo vetëm mbi provincën e Hubeit.

Klan Plus

Related posts

Linjat hekurudhore në Itali rifillojnë punën, niset treni i parë me 192 pasagjerë

admin

Kancelarja Angela Merkel rezulton negative nga coronavirusi

admin

BE ka identifikuar informacione të rrejshme për Covid-19 që vijnë nga Rusia

admin

Britani/ Qeveria do të paguajë deri në 80% të pagave për punëtorët

admin

Vozit 209 km në orë ‘për të ikur’ nga koronavirusi

admin

Qeveria britanike do t’ua paguan rrogën të gjithë atyre që kanë humbur vendet e punës nga Coronavirusi

admin