Të prekurit me koronavirus rriten me 25 përqind në Zvicër, vdesin 56 persona

Zvicra të shtunën ka raportuar për 6100 vetë të prekur nga koronavirusi, rreth 25 përqind se një ditë më parë dhe 56 persona të vdekur.

Ministria e Shëndetësisë së vendit tha se zona më e goditur është ajo në kufi me Italinë. “Situata në Ticino është shumë e tensionuar,” tha Daniel Koch, kreu i departamentit të sëmundjeve ngjitëse të Zyrës Federale të Shëndetit, raportojnë mediat botërore.

Në një ditë të vetme u shënuan 1200 raste me koronavirus, kurse të vdekurit janë shtuar me 13 persona që nga e premtja.

Ushtria zvicerane mori shpërndarjen e 50 ventilatorëve shtesë dhe i vendosi ata në Ticino të premten, në mes të një gare globale nga vendet për të shtuar më shumë pajisje potenciale për shpëtimin e jetës, të nevojshme nga pacientët me sëmundje kritike për t’u dhënë atyre një shans për të mbijetuar.

Autoritetet kanë saktësuar se kanë marrë masa dhe janë ndaluar tubimet publike, po ashtu është vendosur që njerëzit të mbajnë distanca, kurse janë marrë edhe vendime për gjoba ndaj të gjithë atyre që nuk respektojnë rregullat qeveritare.

Related posts

Engel: MCC nuk është dashur t’i bllokojë fondet për Kosovën

admin

Universiteti i Oksfordit fillon provat klinike për vaksinë kundër koronavirusit

admin

Evropa nis përgatitjet për pushimet verore

admin

Aplikacion për telefon me të cilin do të zbulohet nëse dikush afër nesh është i infektuar me virusin korona

admin

Gjermani, për dy muaj priten rezultatet e para nga ekzaminimi i vaksinës kundër koronavirusit

admin

Mbi 10 mijë raste të reja me COVID-19 në Rusi

admin