“Për hir të jetës, izolohuni”, Mjeku Kalo: Ju duam, por duajeni dhe ju veten

Me një tjetër apel të fortë mjeku i njohur Tritan Kalo u është drejtuar gjithë shqiptarëve, këtë herë jo vetvm si mjek, por edhe si prind e si qytetar. Ai kërkon prej shqiptarëve të izolohen, të respektojnë ndalimin e qarkullimit e te luftojnë edhe ata me qëndrimin brenda, në emër të jetës, për të fituar luftën ndaj virusit vdekjeprurës.

“Vetëizolohuni…Vetndërgjegjësohuni….përkujdesuni për veten tuaj….Në këto ditë të “luftës me Covid-19”, unë si mjek, si qytetar, si prind e si shqiptar, në mes fotove të mëposhtëme: 1- të udhëve të zbrazura, 2- të tre mantelbardhëve në një pushim të shkurtër të kësaj beteje, dhe 3- të imazheve radiologjike të mushkërive të “dërmuara nga agresori tinzar e jetëmarrës” Sars-Cov-2, do të preferoja për të gjithë ju bashkëkombasit e mi, vetëm atë të parën….janë vetëm pak shumë pak javë që duhen jetuar në kufizimin e jetës në shtëpi, për hir vetëm e vetëm të jetës, të ardhmërisë sonë, të triumfit të së mirës ndaj të keqes…..Ju duam, por duajeni edhe ju veten….Ju respektojmë, por respektoheni edhe ju vetveten….”, shkruan Kalo.

Më tej mjeku premton se, “Do përkujdesmi për ju në çdo çast, por edhe ju duhet të kontribuoni me vetëizolimin tuaj dhe diferencimin social, që numuri i të sëmurëve në Shqipëri të mos njohë një rritje galopante sikundër po ndodh këto ditë në Itali, në Spanjë, në Iran, në Gjermani, në Francë e gjetkë…..Çdokush duhet t’a ketë të qartë se, kapacitetet e një Sistemi Shëndetsor në mbarë Botën ka limitet e veta….na ndihmoni që të mos i kapërcejmë ato!!!!…Together we will win that war!!!”/b.l/noa.al/

Related posts

Halil Kastrati: 200 familjeve në nevojë nesër do t’u shpërndahen pako ushqimore (FOTO)

admin

Kosovë, dezinfektohen paratë e gatshme

admin

SHËROHEN DY PACIENTË ME COVID-19 NGA VUSHTRRIA, 4 TË TJERË NË GJENDJE TË RËNDË

admin

Baton Haxhiu: Kurti nga opozita do të shikojë se si formohet Qeveria dhe si hiqet taksa

admin

Vazhdon kriza politike, pavarësisht që javët në vijim janë më kritike për luftimin e coronavirusit

admin

Kur do mbarojë kjo situatë? Rama përgjigjet me fjalët e profetit Muhamed!

admin