Orë policore nga ora 21 deri në ora 6

Komisioni ka propozuar një sërë masash për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Propozimet janë që të ketë orë policore prej ora 21 deri në ora 6 të mëngjesit. Prej ora 6 deri në ora 21 të ndalohet grumbullimi në grupe. Gjatë asaj periudhe mund të shkohet vetëm në spital. Personat që duhet të shkojnë në dializë dhe kanë nevojë për ndihmë të shpejtë, mund të lëvizin në shoqërim më së shumti vetëm me dy persona. Nëse personat ndalen nga policia, ata duhet të tregojnë dokumentacion të mjekut se kanë qenë në mjek. Edhe drejtorët e IPSH të kenë lëvizje të limituar vetëm me dokument. Gjithashtu është kërkuar edhe kufizimi i barnatoreve kujdestare. Nga Kompanitë e taksive është kërkuar të kenë numër të kufizuar të makinave kujdestare. Ndalohet lëvizja e makinave publike prej ora 21 deri në ora 06. Ky është propozimi, i cili po diskutohet në seancën e Qeverisë, e cila filloi në ora 18.

Related posts

(DOKUMENT) TARAVARI i ka dhënë 700 mijë euro TENDER Krsto Mukoskit të VMRO-së, shkaktarit për rrahjen e ZIADIN SELËS

admin

Piku i pandemisë së virusit në vend, pas 2-3 javësh

admin

Teuta tenton qe ti shpalos si suksese te komunes punet e qeveris!

admin

Moti me vranësira dhe reshje shiu e dëborë

admin

Zhbogar: Maqedonia e Veriut do të marrë ndihmë përmes Mekanizmit për mbrojtje civile të BE-së

admin

Ohër, banorët kundër mysafirëve të ardhur nga Shkupi

admin