“Nuk ka më futboll në vitin 2020”

Kampionati evropian është shtyrë për vitin e ardhshëm, dhe kampionatet kombëtare janë pezulluar, dhe nuk dihet sigurt nëse do të vazhdojnë.

UEFA dëshiron që kampionatet të rikthehen në maj, dhe të përfundojnë në fund të qershorit.

Por, virologu Schmidt-Chanasit, që punon në institutin Berhard-Nocht në Hamburg, i cili edhe po studion pandeminë e koronavirusit, nuk pret që futbolli të rikthehet këtë vit.

“Unë nuk mendoj se ka kuptim të them se futbolli do të luhet në prill”, ka deklaruar Schmidt-Chanasit.

“Edhe pas dyerve të mbyllura nuk do të jetë i mundur, sepse njerëzit do mblidhen në shtëpi për të parë ndeshjen. Unë jam i sigurt se futbolli do të kthehet vetëm vitin e ardhshëm, mendoj se nuk është reale të presësh që ky sezon të përfundojë”, ka shtuar gjermani, fjalët e të cilit janë përcjell nga Marca.

Related posts

Rreth 6 mln dollarë do të ndahen për 800 tenistë

admin

Coronavirus, boksieri siguron 700 mijë maska dhe 50 mijë teste

admin

Klubet e Serie A janë kundër idesë që Liga e Kampionëve të zhvillohet në fundjavë për tu mbyllur edicioni

admin

Rikthehet futbolli, mësohen datat e ligave kryesore

admin

Xhejms, humb 7 mln dollarë për shkak të “Covid 19”

admin

Juventusi nis me testimin e futbollistëve

admin