Karantina, “ilaçi” më i mirë

Distancimi social është e vetmja armë që kemi për të luftuar koronavirusin. Këtë nuk e thonë vetëm krerët e shteteve, por e thotë shkenca dhe e konfirmon historia.

Tashmë të gjithë duhet ta kenë të qartë që karantina është çka kemi në dorë për të mos lejuar përhapjen masive të sëmundjes Covid-19, që shkakton ky virus, në pritje të vaksinës që edhe në hipotezat më të mira, do duhet pak kohë që të mbërrijë.

Këtë e konfirmon Kina që arriti të bllokojë dhe izolojë 40 mln njerëz që në muajin Janar, apo e vetmja zonë e kuqe që funksionoi vërtetë në 11 qyteza në veri të Italisë.

Por historia, që është leksioni më i mirë, mëson se edhe 100 vjet më parë, ishte pikërisht izolimi njerëzor që ndali epideminë e gripit spanjoll, që mori përmasa të frikshme, duke marrë nga 50-100 milionë jetë njerëzish, duke prekur 500 milionë në një popullsi totale globale prej 2 miliardë.

Statistikat historike tregojnë se distancimi social është efikas kur hyn në fuqi atëherë kur më pak se 1% e popullsisë është prekur nga virusi. Dhe rreptësia e tyre është sekreti, që ul kurbën e infektimit në mënyrë drastike.

Klan Plus

Related posts

Arrihet armëpushim në Jemen për shkak të Covid-19

admin

Gjermani, propozime për heqjen e masave kufizuese

admin

BB: Bota po përjeton krizën më të madhe ekonomike në 150 vjet

admin

Mjekët këshillojnë: Fëmijët nxirrni jashtë shtëpisë, por jo në park

admin

Spanjë, më pak se 300 viktima për të dytën ditë radhazi

admin

Vaksina kundër koronavirusit të ri sipas të gjitha gjasave do të jepet në dy doza, paralajmërojnë ekspertët

admin