Bota lufton me virusin, Koreja e Veriut…

Teksa bota po përjeton momente të vështira si pasojë e koronavirusit, lideri i Koresë së Veriut ka shfrytëzuar rastin për të marrë vëmendjen e të gjithëve. Ushtria e tij ka bërë me dije se ka lëshuar dy raketa balistike me rreze të shkurtër në Detin e Japonisë, në orët e para të kësaj të shtune.

Shefi i Shtabit të Koresë së Jugut ka deklaruar se Kim po vijon të lëshojë raketa dhe se ky veprim i tij është shumë i papërshtatshëm pikërisht në këtë periudhë ku e njerëzit dhe mjekët janë në luftë më kohën. Deri tani nuk ka asnjë rast të konfirmuar me koronavirus në Korenë e Veriut, megjithëse disa ekspertë kanë hedhur dyshime mbi këtë.

Më herët lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-Un deklaroi në muajin Dhjetor se shumë shpejt do të nxjerrë një tjetër armë të fuqishme bërthamore. Ndërsa SHBA-ja dhe Kina i kanë bërë thirrje Kim Jong-Un që të rikthehet në bisedime për të mbyllur marrëveshjen për programin e saj bërthamor dhe raketor.

Donald Trump dhe lideri komunist zhvilluan takimin e parë historik në 2018 në Singapor. Ndërsa në Shkurt të vitit 2019 u takuan për herë të dytë në Vietnam. Ishte pikërisht samiti i fundit që riktheu dyshimet mes palëve se bisedimet ishin në rrugën e duhur.

Gjithnjë lideri i Koresë së Veriut ka kërkuar ulje të madhe të sanksioneve amerikane në këmbim të pezullimit të një pjese të programit bërthamor. Pavarësisht se kreu i Shtëpisë së Bardhë nuk ka hequr asnjë sanksion, lideri komunist gjithmonë i ka braktisur takimet.

Klan Plus

Related posts

Islanda gradualisht i kthehet jetës normale

admin

Koronavirusi, SHBA-Kinë vazhdojnë të fajësojnë njëra-tjetrën

admin

Rritet numri i të vdekurve mes stafit mjekësor në vijën e parë të frontit

admin

Qeveria kanadeze ndan nga 2.000 dollarë në muaj për 5,4 milion qytetarë

admin

Dasmat në Angli do të bëhen me pesë persona, të tjerët do të ndjekin ceremoninë përmes Skype

admin

Shkon në 1,102 numri i të infektuarve me koronavirus në aeroplanmbajtësen “Theodore Roosevelt”

admin