Virusi na ndryshoi zakonet, nuk ka më dasma e festa, varrimet vetëm nga familja

Kovid -19 ka zhdukur ritet fetare dhe zakonet shqiptare.

Nëse në familjen tonë vinte në jetë një bebe të gjithë të afërmit me lule në dorë shkonin në spital për t’i uruar foshnjës jetëgjatësi.

Por tashmë bebin e sapolindur na spital nuk e sheh as babai,por vetëm mjekët dhe nëna.

Shoqëria jonë beson nëse data e dasmës ndryshon, sjell fatkeqësi tek çifti i ri. Por kjo bestytni në kohën e koronavirusit nuk besohet më. Agjencitë martesore po përballen me një lumë telefonatash ku nuset anulojnë datën e dasmës, për pasojë në këtë pranverë deri më tani Sonila Guberi,nuk ka dhënë asnjë fustan me qira.

Pas gëzimit të jetës,zakonet ndryshuar edhe tek fatkeqësitë njerëzore. Tashmë personi që ka ndërruar jetë shoqërohet vetëm nga familjarët,pra jo më shumë se 4 persona.

Ne po ndryshojmë kulturën dhe zakonet tona,kjo për të shmang kontaktin me shumë njerëz dhe për tu mbrojtur nga koronaviruesi. Një dasmë e anuluar sot sjell një familje të shëndetshme nesër./t.ch

Related posts

ALBIN KURTI EMËRON NË BORDIN E QKUK-SË NJERIUN E AFËRT TË TIJ DHE TË ARBEN VITISË

admin

Veriu i Mitrovicës prej sot në karantinë

admin

Thaçi pas bisedës me Metën: Kosova dhe Shqipëria do të gjejnë rrugën e përbashkët për ringjalljen e ekonomisë

admin

Shqipëri, sot pensionistët mund të dalin për ajrosje

admin

Grenell e mbështet mbajtjen e seancës plenare për mocion

admin

‘Duhet të durojmë edhe gjashtë muaj’, çfarë po paralajmëron ministri italian i Shëndetësisë

admin