Stoltenberg i shkruan Spasovskit: Maqedonia është anëtarja e 30-të e NATO-s

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka njoftuar autoritetet e Maqedonisë së Veriut se vendet anëtare të NATO-s kanë përfunduar me ratifikimin e Protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO dhe Maqedonia e Veriut duhet të dërgojë dokumentin e ratifikuar.
“Sot, do të dërgojmë dokumentin tonë të ratifikimit në Uashington. Javën e ardhshme do të dorëzohen në Uashington dhe me këtë, Maqedonia e Veriut do të jetë vendi i 30-të i NATO-s. Është moment i madh historik. Është përmbushur qëllimi strategjik për stabilitet të shtetit dhe për siguri të qytarëve”, shkroi kryeministri teknik, Oliver Spasovski.

Related posts

Mickoski: Vetëm qytetarët përmes zgjedhjeve mund të mbushin sallën e Kuvendit me deputetë

admin

Ndërron jetë edhe një paciente, 5 të tjerë lëshohen në kurim shtëpiak

admin

Filipçe: Ngadalë po e fitojmë betejën me Covid-19

admin

Dhunuesit e vajzës nga Shtipi dënohen më nga 2.5 vite burg

admin

“Tanku”, ngec vendimi për dënimin e Jankullovkskës

admin

Ganiu: Ne pastrojmë, ju rrini në shtëpi!

admin