SHBA-të premtojnë 100 milionë dollarë për Shqipërinë dhe vende të tjera në luftën kundër coronavirusit

Shtetet e Bashkuara kanë premtuar deri në 100 milionë dollarë për të ndihmuar miq si Shqipëria dhe vende të tjera për të luftuar COVID-19.

Lajmin e bëri me dije në një postim në facebook, Ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim.

Ambasadorja thotë se ndihma amerikane mbështetet në asistencën më të gjerë që ka ndihmuar në ngritjen e kapaciteteve dhe forcimin e infrastrukturës.

“Ne do t’ia dalim së bashku – si gjithmonë. Jemi ende me Shqipërinë”, përfundon Yuri Kim.

I menjëhershëm ka qenë reagimi i kryeopozitarit, Lulzim Basha, i cili ka falenderuar SHBA.

“Ne nuk jemi vetëm! FalemInderit për miqësinë dhe ndihmën në ditë të vështira”.

Edhe kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, ka falenderoi partnerin tonë strategjik për mbështetjen në këto ditë të vështira.

“Thank You @USAmbAlbania për mbështetjen & vëmendjen në këto ditë të vështira për ne,për ju dhe gjithë globin në përballjen me #Covid_19 Marrëdhëniet mes dy popujve tona & ato mes dy qeverive janë të rëndësisë parësore dhe strategjike.SHBA janë aleati dhe partneri ynë strategjik”.


Related posts

Nga 1 prilli Serbia ka importuar në Kosovë produkte në vlerë rreth 12 milionë euro

admin

Kushdo që hyn në Kosovë, dërgohet për 14 ditë në karantinë

admin

Qeveria në detyrë ende nuk ka marrë vendim për Pakon e Emergjencës Fiskale

admin

Anulimi i dasmave në Kosovë, reagon Labinot Tahiri: Nuk mund të kthejmë kapar, nuk ka asnjë virus

admin

Thaçi përkujton eksodin: Kriminelët serbë janë të lirë e drejtësia ndërkombëtare po heshtë

admin

Oda Amerikane: Furnizimi me mallra strategjike në Kosovë po vazhdon normalisht

admin