Rama: Pagat do të kompensohen, për tre muaj shteti u del garant bizneseve

Kryeministri Edi Rama thotë se për konsumatorët familjarë dhe bizneset e vogla do të falen të gjitha kamatëvonesat në kuadrin e masave ndaj krizës për shkak të coronavirusit.  

“Biznesi i vogël, njësoj si qytetarët ka kamatëvonesa ndaj të gjitha do të fshihen. Janë 211 mijë persona. Është një barrë shtesë, e cila do të hiqet e gjitha”, tha kryeministri sonte në një lidhje direkte nga shtëpia për Tv Klan.

Duke sqaruar pikat e planit financiar që u shpall sot, Rama hodhi dritë mbi mënyrën sesi do të bëhet kompensimi i rrogave të punonjësve që kanë pezulluar punën.

Ai tha se të gjithë do të paguhen aq sa i kanë pasur rrogat e munguara. Kurse paralajmëroi se për ata punonjës të cilëve u është hapur apo lejuar aktiviteti i punës ku kanë qenë dhe nuk shkojnë, ata nuk do të kompensohen. “Nëse aktiviteti është hapur dhe punonjësit nuk shkojnë në punë, nuk kanë kompensim”, tha ai.

Më tej Rama ka sqaruar procesin e dhënies së kredive që do t’u jepen bizneseve për të kaluar situatën e krizës nga shpërthimi i coronavirusit, duke i dalë garant shteti deri në 100 milionë lekë kreditim.

Ai tha se kjo skemë është e pajtuar me Guvernatorin e Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko dhe nëse do të hasen probleme gjatë rrugës do të rishqyrtohet.

I pyetur, se nëse subjektet marrin kredinë dhe më pas nuk e shlyejnë atë, apo falimentojnë, Rama u shpreh se më pas hyn në fuqi plani B, por pa e sqaruar këtë të fundit se çfarë parashikon

Related posts

Borrell: Zgjidhja Kosovë-Serbi kurrë s’ka qenë e lehtë, por sot jemi këtu që të provojmë përsëri

admin

Thaçi paralajmëron fundin e karrierës politike: Do t’i kthehem familjes dhe vetvetes

admin

Më në fund një lajm i mirë!/ Kompania CureVac: Vaksina del në vjeshtë!

admin

Isa Mustafa nuk pranon shkeljen e kushtetutes nga qeveria

admin

Haradinaj: Është obligim institucional që ta ruajmë e avancojmë mbrojtjen e gazetarëve

admin

Njoftim i rëndësishëm për kosovarët e mbetur në Turqi

admin