Pas vendimit të Qeverisë, sonte hapen gjashtë pika kufitare mes Kosovës e Serbisë për importin e lëndës së parë

Sonte do të hapen gjashtë pika kufitare mes Kosovës e Serbisë për importin e lëndës së parë.

Kjo u bë e ditur nga kryeministri Albin Kurti, pas mbledhjes së qeverisë, ku me shumicë votash u miratua heqja e pjesshme të taksës 100% ndaj Serbisë.

“U votua me 10 vota për dhe 2 abstenime Vendimi për të liruar nga tarifa 100% importin e lëndës së parë nga Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina. Sonte, nga ora 24:00 do të hapen gjashtë pikat kufitare mes Kosovës dhe Serbisë, 1, 31, 3, 4, 5 dhe 6, për importimin e lëndës së parë. Kurse, deri më 1 prill Qeveria e Kosovës do të nxjerr një vendim tjetër për vënien e masave të reciprocitetit në vend të tarifës 100%”, ka thënë Kurti.

Kurse, sipas kryeministrit Kurti, deri më 1 prill Qeveria e Kosovës do të nxjerr një vendim tjetër për vënien e masave të reciprocitetit në vend të tarifës 100%./Telegrafi/


Related posts

Mustafa: Duhet të marrë fund që dikush i LDK’së të jetë kundër veprimeve të LDK’së

admin

Linçime nga më të rëndat në adresë të Isa Mustafës: Kopil i shkiaut, xhenaze, qefin …

admin

Këta do të jenë ministrat e Nismës në Qeverinë Hoti

admin

MBËSHTETJA E MERKELIT PËR DIALOGUN KOSOVË-SERBI

admin

Qeveria e Kosovës heq taksën për mallrat serbe, nga sot hyn në fuqi reciprociteti

admin

E KONFIRMON POLICIA: SERBI I DEHUR ARRESTOHET TE SHTËPIA E PRESIDENTIT THAÇI, SHFAQI SHENJA TË URREJTJES

admin