OBSH apel të rinjve: Nuk jeni të pathyeshëm ndaj Covid-19

Organizata Botërore e Shëndetit ka lëshuar një paralajmërim të ashpër për të rinjtë gjatë pandemisë së Covid-19, të cilët besojnë se mosha e tyre mund t’i mbrojë ata nga sëmundja.

“Sot, unë kam një mesazh për të rinjtë: Ju nuk jeni i pathyeshëm. Ky koronavirus mund të ju fusë në spital me javë të tëra, madje mund t’ju vrasë. Edhe nëse nuk sëmureni, mund të jenë zgjedhjet që bëni. ndryshimi midis jetës dhe vdekjes për dikë tjetër,” tha të premten Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Sipas Tedros, një nga gjërat që ne jemi mësuar është se megjithëse të moshuarit janë goditur më së shumti, të rinjtë nuk kursehen.

“Të dhënat nga shumë vende tregojnë qartë se njerëzit nën 50 vjeç përbëjnë një pjesë të konsiderueshme të pacientëve që kërkojnë shtrimin në spital,” tha Tedros.

Related posts

Landet gjermane lehtësojnë rregullat e karantinës për udhëtarët e BE-së

admin

SHBA tejkalojnë Spanjën për nga numri i viktimave të COVID-19

admin

Prokuroria e Stambollit përgatit aktakuzë për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi

admin

Trump: Përpjekjet për krijimin e vaksinës janë projekti më i madh që nga Lufta e II Botërore

admin

NASA bën gati për 37 ditë respiratorin e ri për të infektuarit me COVID-19

admin

Ambasada britanike në Prishtinë: Nuk është koha për manovrime politike

admin