Haziri – VV’së: Kuvendi s’mund të ndalet, nuk jemi në gjendje të jashtëzakonshme

Nënkryetari i LDK’së Lutfi Haziri thotë se Kosova aktualisht është në gjendje Emergjente të Shëndetit Publik dhe jo në gjendje të jashtëzakonshme, prandaj sipas tij, Kuvendi i Kosovës mund të mblidhet dhe të funksionojë normalisht. 

Kështu ai i është përgjigjur VV’së, zyrtarë të së cilës thanë se në kohën kur po luftohet koronaviorusi, është e pamundur mbajtja e një seance në Kuvendin e Kosovës. 

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmire Mulhaxha Kollçaku që me profesion është epidemiologe ka deklaruar se nuk ka kushte për mbajtje të seancës, pak pasi që LDK’ja dorëzoi nënshkrimet për mocionin.

“Kuvendi nuk mund të ndalet. Osmani është juriste dhe nuk e injoron askënd që çon iniciativë apo kërkesë në përputhje me ligjin në Kuvend”, theksoi Haziri.

Related posts

Hashim Thaçi: Tentim sulmi ndaj Berat Buzhalës i papranueshëm në shoqërinë tonë

admin

Kurti telefonon Lajçakun, i kërkon ta bindë Serbinë që ta braktis idenë e shkëmbimit të territoreve

admin

23 vjet nga rënia e Luan Haradinajt

admin

Veri: Kosovarja gjendet pa shenja jete në banesë

admin

Kosovë, misioni i KFOR-it mbetet i pandryshuar

admin

Kushtetuesja në Kosovë i jep të drejtë Thaçit: Kufizimi i lëvizjes mund të bëhet “vetëm me ligj”

admin