Dr. Mikiç: Herët për parashikime, ne jemi akoma në fillim të pandemisë

Fillimi i pandemisë së koronavirusit në vendin tonë është i butë, por nuk mund të themi saktësisht se cila do të jetë dinamika në periudhën në vazhdim, tha epidemiologu Vladimir Mikic, nga Instituti i Shëndetit Publik, për emisionin 360 Gradë, në Alsat.

Siç tha ai, pritjet janë që rritja e temperaturave të ditës duhet të zvogëlojë aktivitetin e virusit, siç është rasti me shkaqe të tjera të infeksioneve të mushkërive, por ai theksoi se është një virus i ri dhe fotografia e plotë do të merret në periudhat që pasojnë. Mikiç bëri thirrje për vëmendje për higjienën personale dhe distancën sociale midis njerëzve.

Related posts

Kurti uron Maqedoninë e Veriut për anëtarësimin në NATO

admin

Spasovski prezanton pakon e tretë të masave ekonomike: 355 milionë euro për 730 mijë përfitues

admin

Arcuri: Fundi i pandemisë ende larg, mos bëni shaka

admin

Qeveria i kërkon FMN-së analizë për koston e krizës

admin

Bekim Memeti vendos BANKINA të reja në hyrje-dalje të Tetovës

admin

33 persona shkelin orën policore, arrestohen 20 prej tyre

admin