Jashtë kontrollit situata në Spanjë, 200 vdekje brenda ditës

Bilanci i vdekjeve në Spanjë u rëndua papritur brenda 24 orësh me gati 200 vdekje të reja. Nga 309 të vdekur që ishin të hënën, sot u shënuan 491 ndërsa vendi është kthyer shumë shpejt në fokusin e epidemisë. Numri I rasteve të konfirmuara kapërceu nga 2000 në 11,178, e si pjesë e masave të dëshpëruara për të frenuar epideminë, Spanja mbylli kufijtë dhe ka mbajtur në fuqi izolimin e pjesshëm të 47 milionë banorëve të saj.

Vetëm 9 ditë më parë, kujton Bloomberg, ministra të qeverisë spanjolle ishin në mesin e 120 mijë demonstruesve që mbushën rrugët e Madridit për të shënuar ditën ndërkombëtare të grave, duke injoruar krejtësisht rrezikun e infektimit, edhe pse nga Italia mbërrinin lajmet frikësuese se Lombardia po vendosej e gjitha në karantinë. Kryeqyteti spanjoll është zona me numrin dërrmues të rasteve.

Related posts

Përmirësohet gjendja e nënës së Ronaldos, lirohet nga spitali

admin

Dita kur Gjermani lëviz kryeqytetin nga Boni në Berlin

admin

​Dorëhiqet ministri i Brendshëm i Turqisë – shkak ora policore

admin

Guvernatori i Kalifornisë: Qëndroni në shtëpi, virusi rrezikon 40 MILION BANORË!

admin

Danimarkë, jo tubime me më shumë se 500 persona deri në fund të verës

admin

Pështyu në karrocat e ushqimeve, i infektuari me koronavirus në Arabi mund të dënohet me vdekje

admin