Filipçe: Kulmi i sëmundjes për afro një muaj, pritet që në vend të ketë rreth 2.000 të sëmurë nga Kovid-19

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe pret që në vendin tonë të ketë rreth 2.000 të sëmurë nga Kovid-19 dhe për një muaj të jetë kulmi i sëmundjes por nuk rekomandon që qytetarët këtë ta marrin si të saktë sepse bazohet në supozime.

“Secila virozë ka kulmin pas çka ulet numri i të infektuarve. Është rëndë të parashihet se kur do të jetë kulmi në vend dhe këtë që po e them duhet të merret me rezerva sepse bazohet në disa supozime, vlerësime dhe matematika. Ka mundësi që numri i të sëmurëve në shtetin tonë të arrijë deri në 2.000, ndërsa kulmi të jetë për rreth një muaji prej tani”, tha Filipçe në përgjigjen e pyetjes në konferencën për medie në Qeveri.

Related posts

Ja kush janë emrat e sekretarëve shtetëror nga BDl

admin

Arrestohen 18 persona, nuk respektuan orën policore

admin

Koronavirusi , linja telefonike dhe Punkte shëndetësore në Tetovë, Zhelinë, Bogovinë, Tearcë, Çellopek dhe Reçicë

admin

Padi penale për një shkupjan i cili nuk e ka respektuar vetizolimin dhe ka infektuar shumë njerëz tjerë me koronavirus

admin

Moti sot me diell dhe vranësira mesatare, temperatura deri më 25 gradë

admin

Filipçe: Në bazë të infektimeve do të rishohim edhe masat

admin