Italia miraton dekretin “Kuro-Italinë”, “injekton” 25 miliardë euro për ekonominë

Këshilli i Ministrave të Italisë ka dhënë miratimin për vënien në zbatim të dekretit “”Kuro-Italinë” me masat e parashikuara për t’u marrë me emergjencën e koronavirusit. Dekreti ka një fond prej 25 miliardë eurosh.

Dekreti do të ketë masa ndihmëse për familjet, sipërmarrjet, punonjësit e shëndetësinë. Nga ky fond, 10 miliardë euro do të shkojnë në ndihmë të sistemit të punës që punëtorët të mos humbasin vendet e punës ndërsa 3 miliardë euro për sistemin shëndetësor dhe Fondin e Mbrojtjes Civile.

Related posts

Studimi, izolimi i vendeve evropiane ka shpëtuar 59 mijë jetë

admin

Numri i viktimave në Itali sërish rritet, për 24 orë 743 të vdekur nga coronavirusi

admin

Të famshmit që u bënë prindër në 2020

admin

BE-ja përshëndet marrëveshjen për zgjedhjet

admin

Turqi/ Shkon në 670 numri i të prekurve, 9 viktima

admin

Erdogan: Pagën time për 7 muaj do t’ia fali popullit tim

admin